Διαδικτυακές συναντήσεις των μαθητών του 2ου Δημοτικού Σχολείου Τρικάλων στο πλαίσιο Προγράμματος Erasmus+

Στις 26 Νοεμβρίου και στις 17 Δεκεμβρίου 2021 πραγματοποιήθηκαν, στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus + με τίτλο  Building Emotional intelligence and self-Awareness through Mindfulpractices– 2020-1-RO01-KA229-079848_4”,  δύο διαδικτυακές συναντήσεις των σχολείων που συμμετέχουν στο πρόγραμμα (Ρουμανίας, Ισπανίας, Ιταλίας, Τουρκίας, Λετονίας και Ελλάδας). Κατά τη διάρκεια των δύο συναντήσεων οι μαθητές του σχολείου μας συμμετείχαν σε κοινές δραστηριότητες με τους μαθητές των σχολείων εταίρων. Συγκεκριμένα, το θέμα της 1ης συνάντησης με τίτλο “Hacking the bully” ήταν η αναγνώριση και αντιμετώπιση περιστατικών εκφοβισμού ενώ η 2η διαδικτυακή συνάντηση με τίτλο “Mirror mirror on the wall” αφιερώθηκε σε δραστηριότητες αυτογνωσίας και αυτοπεποίθησης.